Webcam i avikowanie planet – część I

Zaznaczam, że jest to poradnik dla osób dopiero zaczynających przygodę z astrofotografią planetarną. Chodziło mi o pokazanie kilku podstawowych etapów jakie należy zastosować w tej metodzie (avikowanie planet) – więcej szczegółów znajdziesz na forach astronomicznych.


Część pierwsza – Przygotowanie sprzętu

Co potrzebujesz:

– teleskop z wyciągiem na okular 1,25”

– zmodyfikowana webcamera – często można znaleźć na forach astronomicznych już przerobioną kamerę lub kupić nową i wykonać jej modyfikację (opisy jak to zrobić są dostępne w Internecie). Sam używałem webcamery Microsoft LifeCam Cinema i byłem z niej bardzo zadowolony.

– dodatkowo do webcamery potrzebny jest filtr UV/IR – Cut – dzięki temu przy nagrywaniu materiału będziemy mieli poprawny balans kolorów

– soczewka Barlow’a np. x2 – powoduje wydłużenie ogniskowej teleskopu, dzięki czemu uzyskuje się większe powiększenia

– laptop + oprogramowanie SharpCap, Autostakker 2, Registax (do pobrania z Internetu)

Tworzenie zdjęć za pomocą niedrogiej webcamery, daje dużo satysfakcji – dodatkowo jeżeli nie spodoba się Tobie fotografia planetarna to poniesiesz mniejsze koszty w porównaniu z zakupem profesjonalnej kamery do astrofotografii planetarnej.

Pierwszą rzeczą o jakiej należy ZAWSZE pamiętać to wychłodzenie teleskopu!!! Jeżeli przechowujesz teleskop w domu to wystaw go na zewnątrz na minimum 2,5 godziny przed planowanym avikowaniem planet (bardzo ważna rzecz, także przy obserwacjach wizualnych). Kiedy zaczynałem przygodę z astronomią, uważałem ten aspekt za zbyteczny – jest to naprawdę bardzo ważny element.

 

Na poniższym filmiku możesz zobaczyć jak zachowuje się Mars podczas rejestracji obrazu: nie wychłodzony teleskop i 1,5 godziny później – różnica jest duża.

– montaż
Jeżeli posiadasz montaż paralaktyczny to masz ułatwione zadanie. Ustaw go dobrze w kierunku północnym (jeżeli posiadasz lunetkę biegunową, możesz ustawić montaż jeszcze dokładniej – przyda się to przy dużych powiększeniach). Teraz wystarczy, że będziesz śledzić planetę przy pomocy jednego pokrętła do mikroruchów lub teleskop będzie sam podążał za planetą (jeśli posiadasz napęd). Przy montażu azymutalnym, utrzymanie planety w polu widzenia teleskopu, będzie trudniejsze i wymagać będzie wcześniejszego treningu.

Webcamera – podłączenie do teleskopu

Zmodyfikowana webcamera Ms LifeCam Cinema do avikowania planet.

Zmodyfikowana webcamera Ms LifeCam Cinema do avikowania planet. Kamera została umieszczona w obudowie po soczewce Barlow’a.

Ustawiamy teleskop na np. Jowisza, następnie do wyciągu okularowego wsuwamy webcamerę (z zamocowanym już filtrem UV/IR – Cut) i blokujemy ją śrubą mocującą okular. Moja kamera była już osadzona w obudowie po soczewce Barlow’a, dzięki temu idealnie pasowała do wyciągu 1,25″. Przy avikowaniu Księżyca nie będzie problemu z nakierowaniem teleskopu, natomiast przy planetach, warto mieć dobrze ustawioną lunetkę celowniczą (link jak to zrobić). Podłączamy kamerę do komputera i włączamy program do avikowania – SharpCap.

cdn.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *