Webcam i avikowanie planet – część II

Zaznaczam, że jest to poradnik dla osób dopiero zaczynających przygodę z astrofotografią planetarną. Chodziło mi o pokazanie kilku podstawowych etapów jakie należy zastosować w tej metodzie (avikowanie planet) – więcej szczegółów znajdziesz na forach astronomicznych.


Część druga – Nagrywanie przy pomocy programu SharpCap

Ok, mamy otwarty program SharpCap.

 1. W lewym górnym rogu klikamy na zakładkę “File” i wybieramy miejsce zapisu naszych plików video.
 2. W zakładce “Cameras” wybieramy naszą webcamerkę, którą będziemy avikować.
 3. Klikając na “Object name” możemy wybrać sobie obiekt, który w danym momencie rejestrujemy (w tym przykładzie będzie to Venus) – dzięki temu katalog jak i nazwa rejestrowanego pliku będzie się zaczynała od Venus…
 4. Po prawej stronie w panelu, znajdziemy ustawienia formatu nagrywanych plików (warto wybrać bezstratny np. YUY2, RGB24) oraz rozdzielczość (“Capture Area”). Jeżeli avikujemy planety to rozdzielczość wystarczy ustawić na 640×480, natomiast przy avikowaniu Księżyca ustawiamy największą na jaką możemy sobie pozwolić przy danej webcamerce.
 5. Następnie, po wycelowaniu naszego teleskopu w kierunku Księżyca, planety (w tym wypadku jest to Wenus) otrzymujemy podobny widok do zdjęcia umieszczonego poniżej. Na podglądzie z kamery ukazuje nam się jakiś nieostry “obważanek” 🙂 – to jest nasza planeta, którą musimy dopiero wyostrzyć za pomocą pokrętła ostrości naszego teleskopu.

  Ustawienia programu SharpCap.

 6. Gdy już mamy ustawioną ostrość, musimy ustawić czas ekspozycji (“Exposure”) i wzmocnienie (“Gain”, może także występować jako “Brightness”). Warto pamiętać, że nie powinniśmy stosować zbyt dużej wartości wzmocnienia. Idealne ustawienie ekspozycji to takie, kiedy dany obiekt jest jasny, ale nie jest przepalony.
 7. Teraz możemy przystąpić do nagrywania naszego obiektu. W pierwszej kolejności klikamy na “Quick Capture” i wybieramy np. 1000 frames (klatek) – gdy kamera “uzbiera” 1000 klatek zatrzymuje nagrywanie.
 8. W dolnym lewym rogu mamy zawsze opisane ile w danym momencie rejestrujemy klatek na sekundę (fps), oczywiście im więcej tym szybciej zbierzemy potrzebny materiał video.

  Ustawienia programu SharpCap.

Przy avikowaniu planet warto zaczynać od najmniejszego powiększenia, później dodając soczewkę Barlow’a np. 2x łatwiej nam będzie utrzymać planetę w centrum kadru kamery (przy dodaniu soczewki np. Barlow’a trzeba ponownie ustawić ostrość planety).

Jak już w pierwszej części pisałem, wyniki jakie uzyskamy zależą od kilku czynników z których najważniejszy to stabilność atmosfery. Dlatego warto zrobić kilkanaście plików video w krótkim odstępie czasowym – może uda nam się trafić w idealny seeing, czego Tobie i sobie życzę 🙂

 

cdn.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *