Justowanie szukacza czyli ustawienie lunetki celowniczej (szukacza) w teleskopie.

Pierwszym zadaniem jakie nas czeka po zakupie nowego teleskopu jest wyjustowanie szukacza. Ustawienie lunetki celowniczej (szukacza) w teleskopie przeprowadzamy w dzień (najbezpieczniej po zachodzie Słońca) poprzez nakierowanie teleskopu na obiekty „naziemne”. Spowodowane jest to tym, że obiekty te nie uciekają nam z pola widzenia okularu tak jakby to się działo z gwiazdami, planetami – dzięki temu możemy na spokojnie zająć się justowaniem „centrowaniem” szukacza. Opis dotyczy teleskopu na montażu paralaktycznym.

Zaczynamy:

1. Do teleskopu montujemy okular dający najmniejsze powiększenie.

2. Spoglądając przez szukacz celujemy nim na oddalony obiekt*** np. wieża kościelna, wieża telefonii komórkowej itp., tak aby w/w obiekt znalazł w miejscu przecięcia krzyża i blokujemy montaż teleskopu pokrętłami w osi deklinacji i rektascensji.

szukacz_1WWW_ASTROFOTKA_PL

***UWAGA: ABSOLUTNIE NIEDOPUSZCZALNA JEST USTAWIANIE (JUSTOWANIE) SZUKACZA, GDY W POBLIŻU WYBRANEGO OBIEKTU ZNAJDUJE SIĘ SŁOŃCE. NIEZASTOSOWANIE SIĘ DO TEJ UWAGI MOŻE GROZIĆ UTRATĄ WZROKU LUB JEGO USZKODZENIEM!!! NAJBEZPIECZNIEJ JEST TO ZROBIĆ PO ZACHODZIE SŁOŃCA!!!

 

3. Następnie spoglądamy przez okular:

  • jeżeli pojawi nam się nieostra plama z konturem wieży (to już jest dobrze), możemy pokrętłem wyciągu ustawić ostrość

szukacz_3aWWW_ASTROFOTKA_PLszukacz_3b

  • jeżeli nie widzimy wybranego obiektu, należy pokręcić pokrętłami od mikroruchów, aż natrafimy na wybrany wcześniej obiekt np.wieżę – następnie ustawiamy ostrość pokrętłem wyciągu

szukacz_3cWWW_ASTROFOTKA_PLszukacz_3aWWW_ASTROFOTKA_PLszukacz_3b

4. Teraz należy zamontować okular o większym powiększeniu i regulując pokrętłami do mikroruchów ustawić w centrum pola okularu jakiś charakterystyczny punkt wybranego wcześniej obiektu np. końcówka wieży – iglica.

szukacz_4WWW_ASTROFOTKA_PL

5. Następnie spoglądając przez szukacz ustawiamy na przecięciu krzyża wcześniejszy wybrany charakterystyczny punkt (tylko regulacja śrubami lunetki).

szukacz_5aaWWW_ASTROFOTKA_PLszukacz_5bbWWW_ASTROFOTKA_PL

Jeżeli wybrany punkt na przecięciu krzyża w szukaczu odpowiada punktowi centralnie położonemu w polu okularu największego powiększenia – mamy poprawnie ustawioną lunetkę celowniczą. Teraz możemy odblokować montaż teleskopu.

szukacz_5bbWWW_ASTROFOTKA_PLszukacz_4WWW_ASTROFOTKA_PL

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *