Sensor chmur cz.I – pierwsze testy / Cloud sensor – first tests

Podczas tegorocznej zimy można było policzyć na palcach pogodne noce. Aby nie przeoczyć żadnej możliwości do wyciągnięcia teleskopu, zastanawiałem się nad kupnem kamery “All Sky”.  Kiedy policzyłem koszt kamery, osprzętu zdecydowałem się poszukać jakiegoś innego rozwiązania. W internecie znalazłem produkt o nazwie “Cloud sensor”, ale cena tego sprzętu była wysoka. Wcześniej bawiłem się trochę z Arduino, więc nie było problemu z napisaniem kodu, który informuje mnie jak wygląda niebo za oknem. W skrócie, jeżeli mamy zachmurzone niebo to chmury działają jak koc i różnica temperatur (grunt-niebo [w tym wypadku podstawa chmur]) jest minimalna. Natomiast kiedy mamy bezchmurne niebo, różnica temperatur jest duża. W sklepie internetowym znalazłem czujnik temperatury na podczerwień (MLX90614ESF-BAA IR). Pole widzenie tego czujnika wynosi 90 stopni, można kupić z mniejszym polem widzenia, ale cena takiego termometru idzie drastycznie do góry.

Czujnik MLX90614ESF-BAA IR skierowany w niebo (obudowa z rur kanalizacyjnych).

Czujnik MLX90614ESF-BAA IR skierowany w niebo (obudowa z rur kanalizacyjnych).

Korek PVC + czujnik IR do pomiaru temperatury

Korek PVC + czujnik IR do pomiaru temperatury

Czujnik chmur działa dopiero od 3 miesięcy i na razie sprawuje się bardzo dobrze. Z racji tego, że temperatura przy gruncie zmienia się w ciągu roku (występują bardzo duże wahania), czujnik wymaga jeszcze kalibracji i obecnie znajduje się w fazie testów. Na zdjęciach powyżej widać czujnik temperatury MLX90614ESF-BAA IR skierowany w niebo – umieściłem go w rurce kanalizacyjnej PVC, zakończonej z dwóch stron korkami PVC (całość jest uszczelniona). Obudowa została przymocowana do dachu za pomocą uchwytu do rur 1″. Dodatkowy cyfrowy termometr (DS18B20) w wodoodpornej obudowie przymocowany jest około 0,5m nad gruntem. Obecnie wszystkie dane wyświetlane są na ekranie LCD 2×16 – w najbliższym czasie do zestawu planuję dodać jeszcze diodę LED RGB, która w zależności od warunków za oknem, będzie świecić odpowiednim kolorem (czerwony – niebo zachmurzone, zielony – niebo czyste).

Sensor chmur - pomiar temperatur

Sensor chmur – pomiar temperatur

Sensor chmur na Arduino - LCD 2x16

Sensor chmur na Arduino – LCD 2×16

Jeżeli sensor chmur, będzie dawał poprawne wyniki w dłuższym okresie czasu (najbardziej zależy mi na okresie zimowym), to w niedalekiej przyszłości w drugiej  części wpisu wstawię kod dla Arduino i opiszę szczegółowo połączenie wszystkich części.

Czystego nieba!!!

 

 

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Witam serdecznie!

    Chciałem się zapytać jak sprawuje się cloud sensor po dłuższym czasie użytkowania? Czy czujnikowi nie przeszkadzają opady? Jest on, a właściwie jego góra wodoodporna?

  2. Cześć,
    Trochę projekt zawiesiłem, sensor chmur sprawdzał się dobrze zimą. Niestety w okresie przejściowym: wiosna, jesień pokazywał dziwne wyniki. Pewnie dlatego, że w tym okresie różnica temperatur jest minimalna.

    Pozdrawiam
    Michał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *